Budżet indeksowania – to warto wiedzieć

Termin ten używany jest w odniesieniu do indeksowania witryn WWW przez przeglądarki. Określa ilość url-i dopuszczonych do indeksowania i pobranych przez roboty przemierzające Internet.

Zbyt mało czasu

konsultacje SEO

W przypadku rozległych serwisów internetowych programy indeksujące najzwyczajniej nie mieszczą się w założonym na wizytę czasie i nie wchodza na wszystkie podstrony.

 

Serwismusi mieć prawidłowo stworzoną strukturę linków wewnetrznych aby ułatwić botom indeksację. Nie powinno być żadnej strony w ramach całej strony która nie byłaby połączona z innymi stronami.

 

Ogólny stan sprzyjający szybkiej indeksacji nazywany jest crawl health, czyli zdrowie. Istotnymi cechami stanu zdrowia jest np. szybkość ładowania się plików serwisu do stanu najniższej z możliwych pełnej funkcjonalności dla użytkownika. A czas, w jakim odpowiada serwer strony, daje robotom więcej czasu na pobranie większej ilości danych o poszczególnych podstronach.

 

Dwa parametry

 

Crawl budget zawiera dwa elementy.

 

Crawl rate limit

Crawl budget to kompromis i mozolna aktywność, którą realizują crawlery. Praca nigdy się nie kończy. Przeglądarka, jeśli chce być na bieżąco, musi dzielić czas dostępności i zajętości serwera na wszystkie odwiedzane witryny. Dlatego ograniczając czas na odwiedziny, optymalizuje wyniki pracy robotów.

 

Crawl demand – wyznacza jak często aplikacje indeksujące, łączą się z serwerem serwisu.

 

Dopiero balans obu zjawisk przesądza o pełnym obrazie. Chcąc zapewnić równowagę obu zdarzeń i utrzymać ich stosunkowo dużą wartość trzeba dbać o atrakcyjność strony, czyli jej subiektywny współczynnik merytoryczny i wciąż monitorować warunki techniczne, które mogą ulec zmianie podczas np. przebudowy kodu źródłowego strony.

 

Ogólny stan sprzyjający szybkiej indeksacji nazywany jest crawl health, czyli zdrowie. Charakterystycznymi właściwościami stanu zdrowia jest np. szybkość ładowania się plików witryny do stanu najniższej z możliwych pełnej funkcjonalności dla użytkownika. A czas, w jakim odpowiada serwer witryny, daje robotom więcej czasu na pobranie większej ilości danych o poszczególnych podstronach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *